Саме відрижкою назвав «львівсько-галицький діалект» нардеп Колєсніченко на останньому телешоу Савіка Шустера. На його думку цей діалект засмічує українську мову.
Я не знаю які саме слова цей нардеп відніс до «сміття», але не важко здогадатися, що це катедра, плян, соціялізм, етер, слухавка, фабрикати, лямпа, спеціяльні видгуки, а також, певне, й рішучости, настирности, промисловости тощо.
Мені неодноразово доводилось чути від, здавалось би, цілком освічених людей, з числа моїх знайомих і колег, щось на кшталт: «І що вони ото по каналу СТБ мелють? Де вони тих «слухавок» і «катедр з етером» понабирались? Від подібних «обурень» мені завжди якось перехоплювало дух. Намагався знайти прості і зрозумілі пояснення. Хтось погоджувався, хтось – ні… Але що тут вдієш, коли навіть ті, кому зараз «далеко за 60» народилися в кінці 30-х, чи на початку 40-х років. Відтак все їх свідоме життя, навчання, освіта і трудовий шлях відбулися у часи зросійщення нашої мови, особливо технічної.
Так де ж взялися ті «слухавки» і «катедри»? Чи й насправді їх націоналісти у Львові і Канаді придумали для засмічення нашої солов’їної? Виявляється «таки, ні», як кажуть в Одесі. Аргументи? Будь ласка:
Ще років 30 тому житомирський радіоаматор Микола Порфенюк подарував мені, як людині, яка виношувала тоді план створення українського радіоаматорського журналу, два номери україномовного журналу «Радіо». Виявляється існував такий в Україні! Видавався цей «орган всеукраїнської радіоуправи» наприкінці 20-х початку 30-х років у Харкові, тодішній столиці України, з періодичністю два числа на місяць. Кожний випуск мав 40 сторінок з повноколірною обкладинкою. Наклад журналу коливався в межах від 7 до 20 тисяч.
Я не буду багато розповідати, я лиш запрошую прочитати проскановані мною першу сторінку грудневого числа українського «Радіо» за 1930 рік і рекламну обкладинку з цього ж числа журналу. Вважаю буде цілком досить, щоб пересвідчитись, що слова, які сьогодні блюзнірські названі сміттям були у мові наших прадідів і дідів! Це вже у більш пізні роки нам втокмачили, що акумулятори заряджаються, а не наснажуються, що «на котушку намотують провід», а не «на шпулю навивають дріт» і т.д. і т.п.